Kis-és középvállalkozások finanszírozási döntései

Kacsar Barnabás (2023) Kis-és középvállalkozások finanszírozási döntései. Zalaegerszeg Faculty of Business Administration.

[thumbnail of kacsar_barnabás_2023máj_publikus.pdf]
Preview
PDF
kacsar_barnabás_2023máj_publikus.pdf

Download (1MB) | Preview
[thumbnail of kacsar_barnabás_2023máj_publikus_nyilatkozat.pdf] PDF
kacsar_barnabás_2023máj_publikus_nyilatkozat.pdf
Hozzáférés joga: Available at the computers of the University

Download (112kB)

Abstract

A választásom azért erre a témára esett, mert a kis-és középvállalkozások jelentős szerepet töltenek be a magyar gazdaságban, szerepvállalása a foglalkoztatottak számát illetően domináns, megközelítőleg a kétharmad részüknek biztosítanak munkahelyet. Az elmúlt években, 2020-tól kezdődően több negatív hatás tördelte a szektor addig zavartalan működését. Kutatásomban szerettem volna választ kapni arra, hogy a vállalkozók tevékenységét, finanszírozási döntéseiket hogyan befolyásolta a Covid-19 járvány, és a jelenleg is tartó orosz-ukrán konfliktus okozta nehézségek. A szekunder kutatás közben bemutattam a kis-és középvállalkozások elméleti hátterét, ami által választ kapunk arra, hogy kik minősülnek kkv-nak, illetve milyen feltételek, határértékek átlépése esetén nem beszélhetünk KKV-ról. Részleteztem a jellemző vállalkozás alapításokat Magyarországon, ugyanis a vállalkozói tevékenység megkezdése előtt elengedhetetlen a cégforma kiválasztása, ami függ a fő tevékenységi körtől, valamint a foglalkoztatotti létszámtól. Ezen kívül ismertettem a jelentőségüket a gazdaságban, valamint a tőkeösszetételüket, finanszírozási lehetőségüket a 2020-2022. években.  Primer kutatás keretében készítettem egy anonim, offline kérdőívet, amit kvantitatív módszerrel végeztem. A kérdőívem célcsoportja a kis-és középvállalkozások ügyvezetői valamennyi generációs csoportból a nagyatádi OTP Bank vonzáskörzetében. A megkérdezettek több mint fele (51,6%) működteti a vállalkozását 10 évnél régebb óta, ami a piacon betöltött stabil pozíciónak köszönhető.  A kutatás egyértelmű választ adott arra, hogy napjainkban egy vállalkozás finanszírozása embert próbáló feladat lett, valamint hogy cégvezetők nem ismerik kellően az államilag támogatott növekedési lehetőségeket, mint például a Széchenyi Kártya Programot, valamint a Magyar Fejlesztési Bank kedvező hitelkonstrukcióit. Végezetül megkíséreltem javaslatokat tenni, ami kkv-k eredményesebb működését eredményezheti a jövőben. A magyar gazdaság fejlődése érdekében elengedhetetlen a kkv-szektor termelékenységének a javítása.

Institution

Pannon Egyetem

Kar

Zalaegerszeg Faculty of Business Administration

Department

Pénzügy és Gazdálkodás Tanszék

Szak

pénzügy és számvitel

Level of instruction

BSc course

Supervisors

Konzulens neve
Konzulens típusa
Assignment, Scientific qualification, Institution
Email
Basics Brigitta
Külső
UNSPECIFIED
UNSPECIFIED
Csanádi Ágnes, Dr.
Belső
egyetemi docens; Pénzügy és Gazdálkodás Tanszék; GKZ

Item Type: Thesis
Uncontrolled Keywords: fejlesztés, finanszírozás, foglalkoztatás - foglalkoztatottság, kis- és középvállalkozás (kkv), tőkeszerkezet
SWORD Depositor: SWORD
Depositing User: SWORD
Date Deposited: 17 Jun 2023 13:16
Last Modified: 17 Jun 2023 13:16
URI: https://perepo-dolgozat.uni-pannon.hu/id/eprint/26075

Actions (login required)

View Item View Item