A controlling helyzete Nyugat-Magyarországon

Szitovszky Kíra Fanni (2023) A controlling helyzete Nyugat-Magyarországon. Zalaegerszeg Faculty of Business Administration.

[thumbnail of szitovszky_kíra_fanni_2023jan_publikus.pdf]
Preview
PDF
szitovszky_kíra_fanni_2023jan_publikus.pdf

Download (1MB) | Preview
[thumbnail of szitovszky_kíra_fanni_2023jan_publikus_nyilatkozat.pdf] PDF
szitovszky_kíra_fanni_2023jan_publikus_nyilatkozat.pdf
Hozzáférés joga: Available at the computers of the University

Download (162kB)

Abstract

Ön tudja mit jelent a controlling és hogyan viheti előrébb vállalkozását? Dolgozatomban legfőképp erre a kérdésre próbálok választ adni, elméleti és gyakorlati példákon keresztül. Azért tartom relevánsnak a témát, mert Magyarországon nem túl elterjedt a controlling és annak módszereinek az alkalmazása. Viszonylag egy fiatal ágazat a gazdaságban, hiszen 1992-ben vált szét a vezetői számvitel, a pénzügyi számviteltől, ami ugyebár a controlling egyik alapköve. Bemutatom, hogy milyen módszerekkel tudja a vállalkozás a költségeit optimalizálni és a piaci ár alatt tartani, ezáltal nagyobb nyereséget elérni. Esettanulmányon keresztül is szemléltetem, hogy mekkora differencia tud lenni a teljes önköltségben, ha különböző vetítési alapokkal számít a vállalat. A részköltség és teljesköltség számítások ismertetése után egy kis cégen keresztül vázolom, hogyan is lehet alkalmazni a controlling módszereit, eszközeit egy hazai kisvállalatnál. Azért is célszerű egy ilyen kis Kft.-n keresztül bemutatnom ezt, mert a hazai vállalatok túlnyomó többsége KKV. szerinti mikro- vagy kisvállalkozás. Így talán jobban át tudják vonatkoztatni a magyarországi vállalatok, a saját társaságukra a controlling gyakorlati hasznát. Először felmértem, hogy minden feltétel adott-e a controlling bevezetéséhez, majd úgy gondoltam, hogy egy információs rendszer alkalmazása lenne a legcélszerűbb. Felsoroltam a legelterjedtebb szoftvereket és egy kis jellemzést is írtam róluk. Mivel Magyarország nyugati részén lévő vállalatok jellemzése volt a dolgozatom fő célja, kérdőívet küldtem ki Somogy-, Vas-, Veszprém-, Győr-Moson-Sopron-, és Zala megye cégeinek. Teljesen random, interneten választottam ki őket, majd email-ben arra kértem a vállalatokat, hogy töltsék ki a kérdőívet. Akiknél már van controlling, ott azt elemeztem az milyen minőségben működik. Akiknél pedig nincs, ott azt vizsgáltam, hogy ennek mik a lehetséges okai, és milyen akadályai vannak annak, hogy kialakítsanak egy controlling rendszert. A kérdőívre kapott válaszokat diagramokon szemléltettem, majd elemeztem. Összességében az volt a célom ezzel a témaválasztással, hogy népszerűsítsem a controllingot, és módszereit. Nem gondolom, hogy minden vállalatnak egy komplex controlling rendszert kellene alkalmaznia, olykor elég lenne egy-egy módszer is. Gondolok itt egy vezetői információs rendszerre, vagy egy ERP szoftverre. A kérdőíves kutatásomból arra fény derült, hogy amely vállalatoknál van controlling, az elég magas minőségben működik, akiknél azonban nincs, sokan nem is értik a gyakorlati hasznát. Talán a legnagyobb problémát még a képzett munkaerő hiánya okozza.

Institution

Pannon Egyetem

Kar

Zalaegerszeg Faculty of Business Administration

Department

Pénzügy és Gazdálkodás Tanszék

Szak

pénzügy és számvitel

Level of instruction

BSc course

Supervisors

Konzulens neve
Konzulens típusa
Assignment, Scientific qualification, Institution
Email
Fejes Judit Katalin
Belső
mesteroktató; Pénzügy és Gazdálkodás Tanszék; GKZ
Takács Eszter
Külső
UNSPECIFIED
UNSPECIFIED

Item Type: Thesis
Uncontrolled Keywords: 2000. évi C. törvény a számvitelről, controlling - kontrolling, kis- és középvállalkozás - KKV, költség, költségelszámolás, költségszámítás - költségtervezés, önköltség, vállalatelemzés
SWORD Depositor: SWORD
Depositing User: SWORD
Date Deposited: 03 Feb 2023 11:24
Last Modified: 03 Feb 2023 11:24
URI: https://perepo-dolgozat.uni-pannon.hu/id/eprint/26020

Actions (login required)

View Item View Item