„Mol részvények estek vagy keltek?” – a koronavírus hatása a kisbefektetőkre

Zaccomer Judit (2023) „Mol részvények estek vagy keltek?” – a koronavírus hatása a kisbefektetőkre. Zalaegerszeg Faculty of Business Administration.

[thumbnail of zaccomer_judit_2023jan_publikus.pdf]
Preview
PDF
zaccomer_judit_2023jan_publikus.pdf

Download (2MB) | Preview
[thumbnail of Zaccomer_Judit_2023jan_publikus_nyilatkozat.pdf] PDF
Zaccomer_Judit_2023jan_publikus_nyilatkozat.pdf
Hozzáférés joga: Available at the computers of the University

Download (318kB)

Abstract

A közgazdaságtan régóta foglalkozik a kisbefektetői döntések kockázatos szituációkban megalkotott döntésének kérdésével, pontosabban annak számításokba való beépítésével. A legelfogadottabb, és egyúttal a legrégebbi hipotézis a racionalitás elve, amely szerint az emberek minden helyzetben a leglogikusabb döntést fogják meghozni. Számos tanulmány azonban anomáliákat vélt felfedezni ebben az elméletben (Daniel Kahneman és Amos Tversky [1979]). A koronavírus-válság kétségkívül nagy hatással volt mindenki életére, akár gazdasági, pszichológiai vagy társadalmi szempontból tekintve. A kutatásom során arra szerettem volna választ kapni, hogy a válsághelyzet alatt a kisbefektetők követték-e a racionalitás elvét, vagy az említett anomáliák egyike figyelhető meg döntéseikben. Az alábbi kérdésekre kerestem a választ: Milyen módon vizsgálható a kisbefektetők viselkedése? A MOL Nyrt. szempontjából milyen gazdasági hatással járt a koronavírus, hogyan érintette a profitabilitását? Hogyan befolyásolta a kialakult válsághelyzet a befektetési hajlandóságot? Milyen kapcsolat áll fenn a MOL részvények árfolyama és a kisbefektetők MOL részvénytartása között? Mivel lehetőségem nyílt egy brókercég kereskedési adatait primer adatforrásként felhasználni, a tanulmány főként ezen adatok kvantitatív és analitikus vizsgálatából áll. Ezenkívül a szekunder kutatás során kerestem választ az adatok elemzése után fennmaradt kérdéseimre. A dolgozat eredménye azt mutatja, hogy a Mol gazdasági helyzetére leginkább egyéb külső, gazdálkodással kapcsolatos tényezők voltak hatással. A koronavírus-járvány kezdeti időszakában (2020) negatív eredménnyel zárult az üzleti éve, majd ezt követően az egyes járvány-hullámok okoztak változást. A kisbefektetők viselkedésében megfigyelhetők egyes viselkedési anomáliák, azonban túlnyomórészt árfolyamkövető magatartás volt jellemző. Ez persze párhuzamba állítható a koronavírus-járvány intenzitásával is, tehát elmondható, hogy közvetett hatást gyakorolt a befektetési hajlandóságra a kisbefektetők körében.

Institution

Pannon Egyetem

Kar

Zalaegerszeg Faculty of Business Administration

Department

Pénzügy és Gazdálkodás Tanszék

Szak

pénzügy és számvitel

Level of instruction

BSc course

Supervisors

Konzulens neve
Konzulens típusa
Assignment, Scientific qualification, Institution
Email
Joó István, Dr.
Belső
egyetemi adjunktus; Pénzügy és Gazdálkodás Tanszék; GKZ
Karsai Krisztina
Külső
UNSPECIFIED
UNSPECIFIED

Item Type: Thesis
Uncontrolled Keywords: árfolyamelemzés, brókercég - tőzsdeügynökség, koronavírus-járvány, MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt., részvényárfolyam, tőzsdei kereskedés - tőzsdeügylet, tőzsdei kisbefektetés
SWORD Depositor: SWORD
Depositing User: SWORD
Date Deposited: 03 Feb 2023 11:24
Last Modified: 03 Feb 2023 11:24
URI: https://perepo-dolgozat.uni-pannon.hu/id/eprint/26003

Actions (login required)

View Item View Item