Teljesítmény-menedzsment rendszer bevezetése a Pölöskei Italgyártó Zrt.-nél

Léránt Ferenc (2023) Teljesítmény-menedzsment rendszer bevezetése a Pölöskei Italgyártó Zrt.-nél. Zalaegerszeg Faculty of Business Administration.

[thumbnail of lerant_ferenc_2023jan.pdf] PDF
lerant_ferenc_2023jan.pdf
Hozzáférés joga: Available at the computers of the University

Download (1MB)

Abstract

A teljesítménymérés és -értékelés a kompenzáció alapját képező, a jövőbeni potenciált felmérő eszköz. Ez egy olyan folyamat, amelyben a munkavállaló munkáját megfigyelik, értékelik, rögzítik, és beszámolnak róla. Szakdolgozatom témája egy teljesítményértékelési rendszer bevezetésére irányul a Pölöskei Italgyártó Zrt-n belül. Azért választottam ezt a témát, mert szakmai gyakorlatomat töltöm a cégnél, és aktívan részt vettem a 2023-ban megvalósítandó teljesítményrendszer kidolgozásában. A témában kutatásokat végeztem különböző tanulmányok elolvasásával és széleskörű információszerzéssel. A cégnél eltöltött idő alatt betekintést nyertem a HR menedzsment feladataiba és kihívásaiba. Hiszek a számok és tények fontosságában, ezért segítettem a rendszer informatikai infrastruktúrájának fejlesztésében. Dolgozatomban a teljesítményértékelési rendszer bevezetésének előnyeit és kihívásait tárgyalom. Egyes előnyök közé tartozik a legjobban teljesítő alkalmazottak azonosítása, a fejlesztésre szoruló területek azonosítása azok számára, akik esetleg nem teljesítenek a legmagasabb szinten, valamint strukturált visszajelzést és támogatást nyújtanak az alkalmazottak fejlesztéséhez. A kihívások közé tartozik a hatékony kommunikáció és az átláthatóság szükségessége, annak biztosítása, hogy az értékelési folyamat tisztességes és elfogulatlan legyen, és megtalálja a megfelelő egyensúlyt a szubjektivitás és az objektivitás között. Figyelembe veszem a teljesítmény értékelésére használható különféle módszereket is, mint például az önértékelés vagy a témavezetői értékelés. Kitérek az egyes módszerek előnyeire és hátrányaira, valamint a vállalat konkrét igényeinek megfelelő módszer kiválasztásának fontosságára. Vizsgálom a HR szerepét is a teljesítményértékelési folyamatban, ezen belül a HR bevonásának szükségességét a rendszer fejlesztésében és bevezetésében, valamint a munkatársak folyamatos kommunikációját és támogatását az értékelési folyamat során. Befejezésül hangsúlyozom egy jól megtervezett és megvalósított teljesítményértékelési rendszer fontosságát bármely szervezet sikere szempontjából. Kiemelem továbbá a hatékony kommunikáció, az átláthatóság és a méltányosság szükségességét a folyamatban, valamint a HR szerepét abban, hogy az értékelési folyamaton keresztül támogassa a dolgozókat.

Institution

Pannon Egyetem

Kar

Zalaegerszeg Faculty of Business Administration

Department

Logisztika és Menedzsment Informatika Tanszék

Szak

gazdálkodási és menedzsment

Level of instruction

BSc course

Supervisors

Konzulens neve
Konzulens típusa
Assignment, Scientific qualification, Institution
Email
Babati Zsolt
Külső
UNSPECIFIED
UNSPECIFIED
Márkus Mónika
Belső
tanársegéd; Logisztika és Menedzsment Informatika Tanszék; GKZ

Item Type: Thesis
Uncontrolled Keywords: emberi erőforrás - munkaerő, humánerőforrás-menedzsment, munkavállalók, személyzeti osztály, teljesítményértékelés, teljesítménymenedzsment
SWORD Depositor: SWORD
Depositing User: SWORD
Date Deposited: 03 Feb 2023 11:24
Last Modified: 03 Feb 2023 11:24

Actions (login required)

View Item View Item