A fémkereskedelemi tevékenység szabályozása az engedélyezési eljárás szemszögéből

Bősze Béla Gábor (2020) A fémkereskedelemi tevékenység szabályozása az engedélyezési eljárás szemszögéből. Gazdálkodási Kar Zalaegerszeg.

[thumbnail of bősze_béla_gábor_2020jan.pdf] PDF
bősze_béla_gábor_2020jan.pdf
Hozzáférés joga: Csak nyilvántartásba vett egyetemi IP címekről nyitható meg

Download (2MB)

Absztrakt (kivonat)

Dolgozatomban a NAV felépítésének, feladatainak és tevékenységének ismertetése révén bemutattam az államháztartás bevételeinek legfőbb biztosítójának szervezetét és működését, a vele szemben támasztott állami elvárásokat. A fémkereskedelem törvényi szabályozása előtti kaotikus állapotok felvázolásával lefestettem azt a helyzetet, mely megérlelte a jogalkotói szándékot mindennek rendezésére. A régi Fémtv. és a végrehajtásra kiadott régi Korm. rendelet hiányosságainak és a bennük már a meghozataluk idején meglévő joghézagok, pontatlanságok bemutatásával rávilágítottam arra, hogy a hatályba lépésüket követő kezdeti sikerek után miért nem váltották be a tőlük elvárt eredményeket, melyek oda vezettek, hogy egy rövid átmeneti idő után tovább romlott a helyzet a bevezetésük idején meglévőhöz képest. Ezek az okok aztán oda vezettek, hogy néhány módosítást követően be kellett látni, a jogszabályok alapkoncepciójának hiányosságai miatt a további módosítások nem jelentenek kiutat, ezért egy újabb jogalkotói folyamat eredményeként – okulva a múlt hibáiból – megszülethetett a Fémtv. és a Korm. rendelet, melyek a célhoz igazított szigorúbb eszközrendszerrel és a korábbi szabályozásban nyitva hagyott jogi kiskapuk kiküszöbölésével egy valóban hatékony eszközt adott a szakterületet felügyelő hatóság kezébe. A Fémtv. rendelkezéseinek bemutatásával átfogó képet nyújtottam mindazok számára, akik esetleg eddig csak a híradásokból értesültek a „vasazók” számára megélhetést nyújtó gazdasági szegmensről. A jogszabály rendelkezései azt a célt szem előtt tartva rendelkeznek a fémkereskedelmi engedélyköteles anyaggal kapcsolatos valamennyi tevékenység végzéséről, hogy ennek az anyagnak az eredete igazolt legyen, annak a folyamatba történő bekerülését követően mindvégig biztosításra kerüljön a nyomon követhetősége. Ezt szolgálják a szigorú és pontos bizonylatolásra vonatkozó rendelkezések, illetve a napi és havi adatszolgáltatások a fémkereskedelmi engedéllyel rendelkezők részéről, melyek alapján a helyszíni ellenőrzések során a fémkereskedelmi engedéllyel rendelkező telephelyen lévő fémkereskedelmi engedélyköteles anyag tényleges mennyisége összevethető a nyilvántartási adatokkal és ezáltal kiszűrhetővé váljanak az esetleges visszaélések. A mindennapi munkámat jelentő fémkereskedelmi engedélyezés teljes folyamatának - kezdve az engedély iránti kérelem benyújtásától az engedélyezési eljáráson keresztül az engedély kiadásig – ismertetésével a szakmában kevésbé otthonosan mozgók számára átláthatóvá igyekeztem tenni ezt a hatósági tevékenységet.

Intézmény

Budapesti Gazdasági Egyetem (a GKZ 2016-2020 között keletkezett dolgozataihoz)

Kar

Gazdálkodási Kar Zalaegerszeg

Tanszék

Pénzügy és Gazdálkodás Tanszék

Szak

gazdálkodási és menedzsment

A képzés szintje

alapképzés

Konzulens(ek)

Konzulens neve
Konzulens típusa
Beosztás, tudományos fokozat, intézmény
Email
Némethné Czaller Zsuzsanna
Belső
NEM RÉSZLETEZETT

Mű típusa: diplomadolgozat
Kulcsszavak: Nemzeti Adó- és Vámhivatal - NAV, fémkereskedelem, fémáru, hatósági engedélyezési eljárás, jogi szabályozás - jogszabály, kereskedelmi tevékenység - kereskedelmi ügyletek
SWORD Depositor: Felhasználók 13380 nem található.
Felhasználói azonosító szám (ID): Felhasználók 13380 nem található.
Dátum: 01 Feb 2020 00:15
Utolsó módosítás: 14 Jún 2021 18:58

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet