Termelés hatékonyságának növelése a Schneider Electric Zrt.-nél

Bertók Eszter (2019) Termelés hatékonyságának növelése a Schneider Electric Zrt.-nél. Gazdálkodási Kar Zalaegerszeg.

[thumbnail of bertók_eszter_2019máj_titkos.pdf] PDF
bertók_eszter_2019máj_titkos.pdf
Hozzáférés joga: Csak az archívum karbantartója nyithatja meg (titkosított dolgozat - engedéllyel) until 31 December 2025.

Download (2MB)

Absztrakt (kivonat)

Dolgozatomban arra törekedtem, hogy olyan feladattal foglalkozzak, ami elősegíti a munkahelyem fejlődését. Minden vállalat a fogyasztói igények kielégítésére törekszik nyereség elérése mellett, ezért próbálják a kézi munkaerőt a lehető legalacsonyabb szintre csökkenteni és ahol lehetséges korszerű technológiákkal kiváltani azt. Ez alól nem kivételek a termelő vállalatok sem. Záródolgozatomat a Schneider Electric Hungária Zrt. minőségügyi osztályán írtam, mely a világ egyik vezető vállalat a villamos ipar területén. Gyakorlatom során megismertem azokat az elveket, illetve szemléleteket, amelyek szerves részét képezik a vállalat mindennapjainak, ilyen a LEAN szemlélet, Toyota termelési rendszer vagy a Just In Time koncepció. Bemutattam a kismegszakítók főbb paramétereit és technikai adatait, majd a cégen belüli feladatomat képező Helios kismegszakító mindkét típusának felépítését és termelési folyamatát. A vállalatnál töltött idő alatt a Helios terület folyamatfejlesztésében segítettem, hiszen a kézi és a gépi sor hatékonysága egyaránt alul maradt a tavalyi évhez képest. A termelési egységben eltöltött idő alatt felmértem az egyik legégetőbb problémát, a szerelő cellák nem ergonomikus kialakítását, ezt a folyamatok alapos megfigyelésével, valamint a dolgozók észrevételei alapján szűrtem ki. A meglévő adatokat sikeresen elemeztem, majd számításokkal igazoltam a sor áteresztőképességet, illetve a karbantartási időt. Ezek alapján a hiba nem a gépi, hanem a kézi szerelősoron keresendő, hiszen az ott dolgozóknak éves átlag alapján naponta 23 alkalommal kell a gépet átállítania. A termelésben a kézi szerelősorok lineáris elrendezésűek, ezért a távolságból adódóan magas a sorozatváltásra fordított idő. Ennek megfelelően az elsajátított LEAN gondolkodásmód segítségével tettem javaslatot egy lehetséges megoldásra, az „U” alakú cella kialakításra. A dolgozók szemszögéből vizsgálva ez egy ergonomikusabb és hatékonyságot növelő kialakítást jelent, hiszen a távolság így nagyjából az eddiginek a felére csökkenne, valamint az alkatrészek az óramutató járásával ellentétes irányban áramolnak a termelési és gyártási folyamat alatt.

Intézmény

Budapesti Gazdasági Egyetem (a GKZ 2016-2020 között keletkezett dolgozataihoz)

Kar

Gazdálkodási Kar Zalaegerszeg

Tanszék

Logisztika és Menedzsment Informatika Tanszék

Szak

gazdálkodási és menedzsment

A képzés szintje

felsőoktatási szakképzés

Konzulens(ek)

Konzulens neve
Konzulens típusa
Beosztás, tudományos fokozat, intézmény
Email
Szabó László, Dr.
Belső
főiskolai docens
NEM RÉSZLETEZETT
Varga Tímea
Külső
NEM RÉSZLETEZETT
NEM RÉSZLETEZETT

Mű típusa: záródolgozat (felsőoktatási szakképzés)
Kulcsszavak: lean, Toyota Termelési Rendszer - Toyota Product System - TPS, Just in Time - JIT, hatékonyság, folyamatfejlesztés
Felhasználói azonosító szám (ID): Felhasználók 45 nem található.
Dátum: 20 Máj 2019 16:52
Utolsó módosítás: 14 Jún 2021 18:57

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet