A fogyasztói magatartás változásának finanszírozói szemléletű vizsgálata

Lendvay Petronella (2014) A fogyasztói magatartás változásának finanszírozói szemléletű vizsgálata. Zalaegerszeg Faculty of Business Administration.

[thumbnail of 11172_lendvay_petronella_2014maj_mesterkepzes.pdf] PDF
11172_lendvay_petronella_2014maj_mesterkepzes.pdf
Hozzáférés joga: Available at the computers of the University

Download (2MB)

Abstract

Szakdolgozatom témájaként egy olyan tárgykört mutattam be, amely a XXI. századi társadalom egyik központi kérdése, s a fogyasztás körül mozog. A pénz mindig is érzékeny témaként érintette a társadalmat, az elmúlt időszakban azonban történt egy olyan gazdasági esemény, amely újabb sokként érte nem csak országunkat, hanem a világot is. Dolgozatom célja volt bemutatni, hogy a gazdasági világválság hatására a fogyasztók szempontjából milyen irányba terelődött a pénzügyi kultúra, s hogyan alakultak át a fogyasztói szokások. Vizsgálatomat elsősorban a pénzügyi szolgáltatások és a hitelezés elemzésén végeztem. Mindehhez feltártam a fogyasztói magatartást és a döntést befolyásoló főbb faktorokat, megnevezetem a jelenleg uralkodó trendeket, említést tettem a pénzügyi szolgáltatások fő specifikumairól és különféle felmérések segítségét hívva financiális viselkedésük alapján azonosítottam a fogyasztói csoportokat. Szakdolgozatomban különös figyelmet szenteltem a gazdasági világválság időszakában lezajlott hitelezési folyamatok bemutatására: statisztikai kimutatások segítségével elemeztem a krízis előtti állapotot, majd bemutattam az azt követő fogyasztói és pénzintézeti reakciókat. Megállapításaimat végezetül mélyinterjús kutatással zártam, melyet – természetesen összhangban a fentiekkel – különböző pénzintézetek alkalmazottjaival készítettem. Szakdolgozatom elkészítése folyamán nyilvánvalóvá vált számomra, hogy a gazdasági világválság nem csak pénzügyi tekintetben hozott nehéz sorsot a lakosságra és a pénzintézetekre, hanem ugyanilyen fontos volt társadalomformáló eredje is. A krízis előtti túlfogyasztás hátterében különös szerepet játszott a pénzügyi kultúrára vonatkozó passzivitás, valamint a bankok egyre kedvezőbb körülményekre alapozó hitelezési politikájának alkalmazása. A gazdasági világválság egyik legnagyobb hatása az addigi hazai hitelezési rendszer újrastrukturálása volt, melyhez azonban nem csak a pénzintézetek politikájának változtatása, hanem a társadalom szemléletének gyökeres fordulata is szükséges volt. A korábban uralkodó trendek tehát gyökeresen megváltoztak a 2008-as eseményeket követően, a válság hatása azonban a dolgozatban feltárt tények alapján nem nevezhető kizárólag negatívnak. Pozitív eredményének tartom, hogy a lakosság részéről sokkal felelősségteljesebb és óvatosabb hitelfelvételi szokás alakult ki, valamint létrejött egy párbeszédre alapuló rendszer. Szintén kedvezőnek titulálom, hogy a hitelintézetek részéről előtérbe került az ügyfélközpontúság, valamint fejlesztésre kerültek a kockázatfelmérést támogató rendszerek. Szakdolgozatom elkészítése alapján a legnagyobb fejlesztendő területnek azt tartom, hogy az elmúlt események tükrében szükséges lenne felismerni a hitelintézetek gazdaságilag betöltött szerepét, amely a válság után feledésbe merült. A pénzintézetek feladata a bennük megtört bizalom újraépítése, melyet egy átlátható rendszer kiépítésével tudnak a leginkább fejleszteni.

Institution

Budapest Business School

Kar

Zalaegerszeg Faculty of Business Administration

Department

Menedzsment és Gazdaságinformatikai Intézeti Osztály

Szak

pénzügy és számvitel

Level of instruction

MSc course

Supervisors

Konzulens neve
Konzulens típusa
Assignment, Scientific qualification, Institution
Email
Balázsné Lendvai Marietta
Belső
főiskolai docens
UNSPECIFIED

Item Type: Thesis
Uncontrolled Keywords: fogyasztói szokások - fogyasztói magatartás, hitel - hitelezés, interjú, lakossági hitelezés, magatartásvizsgálat - szokásvizsgálat, pénzügyi szolgáltatás
SWORD Depositor: Users 13380 not found.
Depositing User: Users 13380 not found.
Date Deposited: 29 Oct 2018 14:54
Last Modified: 14 Jun 2021 18:56

Actions (login required)

View Item View Item